r e k l a m a

Jak się gotuje na płycie indukcyjnej?


Gotowanie na płycie indukcyjnej jest coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród osób ceniących sobie wydajność, szybkość i bezpieczeństwo. Płyta indukcyjna, zasługuje na szczególną uwagę. Jak sama nazwa wskazuje, działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Jest to proces, w którym prąd elektryczny wymusza powstanie pola magnetycznego, które z kolei generuje ciepło. To ciepło jest następnie wykorzystywane do gotowania.

płyta indukcyjna
 płyta indukcyjna

W przeciwieństwie do kuchenki gazowej, która generuje ciepło przez bezpośrednie spalanie gazu, lub kuchenki ceramicznej, która również wytwarza ciepło poprzez prąd elektryczny, ale bez użycia pola magnetycznego, płyta indukcyjna generuje ciepło bezpośrednio w garnku lub patelni. To oznacza, że samo naczynie staje się źródłem ciepła, co przyspiesza proces gotowania i zwiększa jego efektywność.

Płyty indukcyjne oferowane przez Electrolux są znane ze swojej niezawodności i trwałości. Ich wykorzystanie pozwala na oszczędność energii, a także czasu. Są one idealne dla osób, które cenią sobie szybkość i wygodę, ale także dla tych, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad procesem gotowania, ponieważ umożliwiają precyzyjne ustawienie temperatury.

Wybór odpowiednich naczyń do gotowania na płycie indukcyjnej

Wybór odpowiednich naczyń do gotowania na płycie indukcyjnej jest kluczowy dla efektywnego i bezpiecznego korzystania z tego typu urządzeń. Ze względu na specyfikę działania płyty indukcyjnej, nie każde naczynie kuchenne będzie się do tego nadawało. 

Naczynia idealne do gotowania na kuchence indukcyjnej to te wykonane ze stali nierdzewnej lub żeliwa. Ze względu na ich właściwości ferromagnetyczne, są one w stanie przewodzić ciepło wytworzone przez pole magnetyczne płyty indukcyjnej. To oznacza, że stal nierdzewna i żeliwo są materiałami, które reagują na pole magnetyczne generowane przez płytę, co umożliwia efektywne gotowanie.

Niektóre garnki i patelnie mogą mieć jednak podwójne dno, które składa się z różnych materiałów. W takim przypadku, kluczowe jest, aby warstwa bezpośrednio stykająca się z płytą indukcyjną była wykonana z materiału ferromagnetycznego. 

Chociaż naczynia ze stali nierdzewnej i żeliwa są najbardziej powszechne, istnieją też naczynia wykonane z innych materiałów, które nadają się do gotowania na płycie indukcyjnej. Takie naczynia zwykle są oznaczone specjalnym symbolem, informującym o ich kompatybilności z płytą indukcyjną.

Sprawdzenie, czy dane naczynie nadaje się do gotowania na indukcji, jest proste. Wystarczy przyciągnąć do jego dna magnes - jeżeli przyciąga, oznacza to, że naczynie jest wykonane z materiału ferromagnetycznego i nadaje się do gotowania na płycie indukcyjnej. 

Przygotowanie do gotowania na kuchence indukcyjnej

Przygotowanie do gotowania na płycie indukcyjnej jest proste, ale wymaga kilku kluczowych kroków. Właściwe przygotowanie pomoże zapewnić bezpieczeństwo, wydajność i doskonałe rezultaty gotowania.

  1. Przed rozpoczęciem gotowania na płycie indukcyjnej, najpierw należy upewnić się, że jej powierzchnia jest czysta. Resztki jedzenia czy tłuszczu mogą spowodować przegrzewanie się naczyń, co z kolei może prowadzić do ich uszkodzenia, a nawet pożaru. Dlatego zawsze trzeba zacząć od dokładnego wyczyszczenia powierzchni płyty. Można do tego użyć specjalnych środków czystości przeznaczonych do płyt indukcyjnych, które nie zarysują delikatnej powierzchni.

  2. Następnie, należy przygotować naczynia do gotowania. Jak już wcześniej wspomniano, nie każde naczynie nadaje się do gotowania na płycie indukcyjnej. Naczynia powinny być wykonane z materiału ferromagnetycznego, takiego jak stal nierdzewna. Aby sprawdzić, czy dane naczynie nadaje się do gotowania na płycie indukcyjnej, można przyciągnąć do jego dna magnes - jeżeli przyciąga, oznacza to, że naczynie nadaje się do tego typu gotowania. 

  3. Kiedy już wybrano odpowiednie naczynia, można rozpocząć gotowanie. Warto pamiętać, że płyty indukcyjne Electrolux umożliwiają precyzyjne ustawienie temperatury, co pozwala na pełną kontrolę nad procesem gotowania. Dzięki temu, można dostosować temperaturę do konkretnej potrawy, co zapewnia lepsze rezultaty gotowania.

  4. Ważne jest również, aby podczas gotowania na płycie indukcyjnej zawsze być w zasięgu jej działania. Płyty indukcyjne są bardzo szybkie i efektywne, ale również bardzo mocne. Dlatego zawsze trzeba być na bieżąco z procesem gotowania, aby uniknąć przypalenia potrawy.

Proces gotowania na płycie indukcyjnej

Gotowanie na płycie indukcyjnej to proces, który różni się od tradycyjnego gotowania na kuchence gazowej czy elektrycznej. To zapewnia szereg zalet, ale także wymaga zrozumienia specyfiki działania indukcji i umiejętnego korzystania z dostępnych funkcji.

Pierwszym krokiem w procesie gotowania na płycie indukcyjnej jest właściwe ustawienie garnka czy patelni na płycie. Naczynia powinny być umieszczone centralnie na odpowiednim polu grzewczym, tak aby jak najwięcej powierzchni naczynia stykało się z powierzchnią płyty. To zapewni skuteczne i równomierne rozprowadzanie ciepła.

Następnie, należy ustawić odpowiednią temperaturę. Płyty indukcyjne Electrolux oferują bardzo precyzyjną kontrolę temperatury - możemy wybierać spośród wielu poziomów mocy, które pozwalają na dostosowanie temperatury do konkretnego rodzaju potrawy. Szczególnie przydatne może być to podczas delikatnego duszenia czy smażenia na niewielkim ogniu. 

W przeciwieństwie do kuchenek gazowych czy elektrycznych, płyty indukcyjne nagrzewają się bardzo szybko. To oznacza, że nie trzeba czekać zbyt długo, zanim naczynie osiągnie wymaganą temperaturę. Z drugiej strony, należy pamiętać o tym, aby stale monitorować proces gotowania i dostosowywać temperaturę, jeżeli jest to konieczne.

Podczas gotowania na płycie indukcyjnej, można korzystać z różnych technik, takich jak smażenie, gotowanie czy duszenie. Dzięki precyzyjnej kontroli temperatury, płyta indukcyjna Electrolux jest idealna do gotowania na parze czy sous vide. 

Warto również pamiętać, że płyta indukcyjna jest energooszczędna. Dzieje się tak, ponieważ energia jest przekazywana bezpośrednio do naczynia, co minimalizuje straty ciepła. 

Porady dotyczące konserwacji i czyszczenia płyty indukcyjnej

Utrzymanie płyty indukcyjnej Electrolux w nienagannej czystości nie jest trudne, ale wymaga regularności i użycia odpowiednich środków. Przede wszystkim, płyty indukcyjne powinny być czyszczone po każdym użyciu, aby zapobiec przywieraniu resztek jedzenia i tłuszczu. W przypadku zaschniętych plam czy przypaleń, można użyć specjalnych szpatułek do czyszczenia płyt indukcyjnych, które delikatnie usuną zabrudzenia, nie niszcząc powierzchni płyty.

Co do środków czystości, najlepiej używać specjalnych preparatów przeznaczonych do płyt indukcyjnych. Te produkty są bezpieczne dla delikatnej powierzchni płyty i skutecznie usuwają zabrudzenia. Po użyciu takiego środka, płyta powinna być starannie wypłukana i osuszona, aby zapobiec powstawaniu smug.

Warto również pamiętać, aby nie używać do czyszczenia płyt indukcyjnych szorstkich gąbek czy agresywnych środków czystości - mogą one zarysować lub uszkodzić powierzchnię płyty. Dodatkowo, unikać należy używania płyt podczas ich mokrego - może to prowadzić do uszkodzenia płyty.

Gotowanie na kuchni indukcyjnej to nowoczesna, wydajna i wygodna metoda przygotowywania posiłków. Płyty indukcyjne Electrolux oferują precyzyjną kontrolę temperatury, szybkie nagrzewanie i energooszczędność, co czyni je idealnym wyborem dla każdej kuchni. Właściwe przygotowanie do gotowania na płycie i odpowiednie użytkowanie gwarantują doskonałe rezultaty gotowania i długą żywotność urządzenia. Pamiętając o regularnym czyszczeniu i konserwacji, można cieszyć się niezawodną i efektywną pracą płyty indukcyjnej przez wiele lat. Dzięki płycie indukcyjnej Electrolux, gotowanie staje się proste, przyjemne i przede wszystkim - smaczne.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux