r e k l a m a

Jak zabezpieczyć balkon przed przeciekaniem?


Przeciekający balkon to prawdziwa zmora wielorodzinnych budynków, szczególnie wtedy gdy jest osadzony bezpośrednio nad pomieszczeniem mieszkalnym. Jego naprawa, w zależności od rozmiaru szkody, może być bardzo kosztowna i pochłonąć sporo nerwów, jednak przeprowadzenie właściwych prac remontowych może okazać się konieczne w celu wyeliminowania problemu. Ze względu na swoje położenie i przeznaczenie balkony są narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych, takich jak opady, nagłe zmiany temperatury, promieniowanie słoneczne. Zbierająca się wilgoć, która nie ma ujścia, przedostaje się do stalowych elementów zbrojenia i prowadzi do ich korozji, a także przyczynia się do pękania betonu, co osłabia całą konstrukcję balkonu. Jak zabezpieczyć balkon przed podobnymi konsekwencjami?

podłoga
 podłoga

Jak tworzą się przecieki?

Przecieki na balkonie nie zawsze można wychwycić zaraz po zakończeniu budowy lub w jej trakcie - to zjawisko powstające najczęściej kilka lat od zakończenia budowy. Deszczówka, nie mając odpowiedniego skutecznego odprowadzenia, systematycznie penetruje warstwy pomiędzy izolacją a posadzką, w konsekwencji prowadząc do jej uszkodzenia. Przyczyniają się do tego przede wszystkim nagłe spadki temperatur - na skutek czego woda zamarza, a później odmarza. Te skoki temperatury są niezwykle niebezpieczne dla elementów konstrukcyjnych całego budynku, których naprawa może się okazać niezwykle kosztowna. Unikanie powstawania przecieków na powierzchni balkonu to podstawa długiej żywotności budynku. Podstawowym wymogiem jest profesjonalne wykonanie balkonu, co musi mieć przełożenie nie tylko w doborze profesjonalnej ekipy budowlanej, ale również w wyborze najlepszej jakości materiałów budowlanych, przeznaczonych do użytku na zewnątrz. 

Jakie materiały izolacyjne do ocieplania balkonu?

W zależności od rodzaju ocieplanej powierzchni, używa się różnych materiałów izolacyjnych. Do ocieplania balkonów najczęściej stosowany jest styropian, a to ze względu na parametry cieplne jakimi może się pochwalić. Doskonale zatrzymuje uciekające ciepło i blokuje przedostawanie się chłodnego powietrza przez ocieplone ściany i fundamenty. Płytę balkonu od spodu i od frontu ociepla się zwykle styropianem EPS, który odznacza się mniejszą masą w porównaniu z innymi rodzajami styropianu. Do ocieplania górnej płyty balkonu zaleca się używać materiały o większej twardości i mniejszej podatności na odkształcenia, takich styropian XPS, znany również pod nazwą styrodur i z tego powodu powinniśmy zrezygnować z ocieplania wełną mineralną.

Ocieplanie balkonu - o czym trzeba pamiętać?

Zanim rozpoczniemy docieplenie balkonu, należy obowiązkowo przygotować podłoże. Istniejąca warstwa podłogi w postaci płytek balkonowych, drewnianych kompozytów czy papy powinna zostać bezwzględnie usunięta - podobnie w przypadku starej wylewki. Jeśli nie przygotujemy właściwie podłoża i nie usuniemy wszelkich pozostałości po starej posadzce, układanie warstwy izolacyjnej wiąże się z ryzykiem i dużym prawdopodobieństwem jej zniszczenia w niedalekiej przyszłości. Po usunięciu starej posadzki należy dobrze wyczyścić i wyrównać powierzchnię, wypełniając wszelkie ewentualne nierówności za pomocą zaprawy cementowej. Bardzo dobrym pomysłem jest stosowanie do ocieplania tak zwanych rozwiązań systemowych, obejmujących wzajemnie uzupełniające się materiały izolacyjne i budowlane, przeznaczone do wykonania określonych zakresów prac termoizolacyjnych i budowlanych. Decydując się na takie rozwiązanie, otrzymujemy cały zestaw produktów pochodzący od jednego producenta, który gwarantuje wysoką skuteczność i trwałość wszystkich swoich materiałów.