r e k l a m a

Na co wymienić stary kocioł na paliwo stałe?


Świat rozwija się w niezwykle dynamicznym tempie. Dotyczy to wszystkich obszarów naszego życia. Zjawisko to, dobrze jest obrazowane przez współczesną energetykę. Dzisiaj możemy ogrzewać dom, nie wywierając negatywnego wpływu na środowisko. Jeszcze kilka dekad temu było to niewyobrażalne. W gospodarstwach domowych, coraz rzadziej można spotkać przestarzałe technologie i tak zwane kopciuchy. Modernizację infrastruktury energetycznej wspierają programy dotacyjne. Unia Europejska wspiera takie inicjatywy, ponieważ ma również konkretne oczekiwania dotyczące emisyjności poszczególnych krajów. Restrykcje dotyczące ochrony środowiska są konsekwentnie zaostrzane co skutkuje właśnie koniecznością infrastruktury energetycznej. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które z powodzeniem mogą zastąpić kocioł starej technologii. Mowa tu przede wszystkim o odnawialnych źródłach energii lecz nie tylko. Największą popularnością nadal się cieszą kotły na paliwo stałe, z tą różnicą, że te obecne na rynku są wykonane z wymaganiami 5 generacji. Nie przypominają już kopciuchów. Inwestorzy doceniają w nich ekonomiczność i ekologię. Wśród wszystkich wariantów grzewczych, wybór może nie być prosty. Najważniejsze jest to abyśmy kierowali się własnymi potrzebami, preferencjami i możliwościami. Kiedy ustalimy te priorytety, łatwiej będzie wybrać optymalne rozwiązanie. W celu ułatwienia decyzji, poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane urządzenia grzewcze oraz ich podstawowe cechy.

2021-06-09 14:53:19 Artykuł Partnera 1074


kociol-na-paliwo-stale-defro
 kociol-na-paliwo-stale-defro

Pompa ciepła

Pompy ciepła to technologia, która dopiero zdobywa zaufanie polskich inwestorów. Jest to odnawialne źródło energii, które charakteryzuje się wysoką wydajnością co przekłada się na oszczędności finansowe. Na rynku występują następujące rodzaje pomp:

  •    Pompy ciepła gruntowe - wykorzystujące geotermalną energię z gruntu.
  •    Pompy ciepła powietrze/woda - wykorzystujące ciepło powietrza zewnętrznego. Instalacja zintegrowana z systemem hydraulicznym.
  •    Pompy ciepła powietrze/powietrze, wykorzystujące ciepło powietrza zewnętrznego, które trafia do instalacji powietrznego ogrzewania.
  •    Pompy ciepła korzystające z energii hydrotermalnej.

Oprócz ekologii, największą zaletą pomp ciepła są niskie koszty eksploatacji oraz bezobsługowość. Niestety jest to nadal technologia, za którą trzeba zapłacić więcej niż za pozostałe alternatywy.

Ogrzewanie gazowe

Kotły gazowe to często wybierany wariant grzewczy. Jego eksploatacja przebiega bezobsługowo jednak nie może się pochwalić tak niskimi kosztami produkcji energii. Rekompensują to koszty związane z zakupem urządzenia, które są zdecydowanie niższe niż w przypadku pompy ciepła. Największą wadą ogrzewania gazowego jest ograniczenie infrastrukturalne. Niestety w wielu regionach naszego kraju, sieć gazownicza nadal jest niedostępna.

Kotły na paliwo stałe

Połączeniem wszystkich najlepszych cech powyższych rozwiązań są kotły na paliwo stałe 5 klasy. Jeśli chodzi o oszczędność, to z tymi kotłami może konkurować jedynie pompa ciepła. Sam koszt zakupu kotła na ekogroszek bądź pellet oscyluje między 8 a 10 tys. zł (dla domu jednorodzinnego).

Potwierdzeniem ekologiczności kotłów na pellet (np. Defro) lub ekogroszek jest certyfikat Ecodesign. Jest to rozporządzenie Unii Europejskiej, które reguluje kwestie związane z emisyjnością oraz wydajnością. Kupując kocioł z takim certyfikatem, mamy pewność, że ogrzejemy dom w ekologiczny sposób.

Na koniec trzeba podkreślić, że eksploatacja kotłowni na paliwo stałe (sprawdź rozwiązania Defro) jest bardzo wygodna. Ogranicza się do uzupełniania zasobnika paliwa (raz na kilka dni).