r e k l a m a

X Pszczyński Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej

2024-02-19 13:55:56 UM Pszczyna 598


fot. UM Pszczyna
 fot. UM Pszczyna

W piątek, 16 lutego 2024 w Pszczyńskim Centrum Kultury odbyła się już X jubileuszowa edycja Pszczyńskiego Festiwalu Współczesnej Piosenki Frankofońskiej.

I edycja Festiwalu miała miejsce 11 lat temu, 13 lutego 2014 roku. W trakcie jedenastu lat uczniowie Klas Frankofońskich naszego miasta i regionu spotkali się dziesięć razy, aby wysłuchać piosenek w języku francuskim oraz poznać artystów i muzyków świata frankofońskiego. W trakcie wszystkich edycji Festiwalu na scenie pojawiło się około 330 wykonawców, którzy zaśpiewali ponad 220 piosenek. Dziewięć edycji Festiwalu poświęconych było piosence współczesnej i odbyły się one w dawnej sali Pszczyńskiego Centrum Kultury. Ostatnia, 10 edycja, która miała miejsce 16 lutego 2024 to dawna piosenka francuska takich artystów jak Edith Piaf, Joe Dassin, Dalida, Francis Cabrel oraz nowa siedziba Centrum Kultury. Inicjatorkami Festiwalu są nauczycielki języka francuskiego - pani Alina Jaworska oraz pani Elżbieta Matula.

X Pszczyński Festiwal Piosenki Frankofońskiej został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 6 im. ks. Jana Twardowskiego oraz Zespół Szkół nr 1 III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie, Urząd Miejski w Pszczynie przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Języków i Kultur. Patronat nad imprezą objęli Ambasada Francji oraz Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Do udziału zgłosiło się 22 wokalistów i duetów, uczniów Klas Frankofońskich naszego województwa. Uczniowie szkół podstawowych i liceów z Pszczyny, Piasku, Studzienic, Gliwic, Oświęcimia, Cieszyna, Katowic, Kędzierzyna-Koźla, Rybnika Żor.

Swoją obecnością Festiwal zaszczycili:

- pani Magdalena Czarnecka - Zastępca Burmistrza Pszczyny
- pan Damian Cieszewski - Wicestarosta Pszczyński
- pan Benjamin Girodeau - attaché do spraw współpracy językowej, przedstawiciel Instytutu Francuskiego w Ambasadzie Francji
- pani Katarzyna Gabryś - Dyrektor Pszczyńskiego Zarządu Oświaty
- pani Izabela Bąk - Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Pszczynie
- pani Krystyna Świerkot-Żmij - Naczelnika Wydziału Oświaty i Zdrowia
- pani Renata Klimek-Kowalska - prezes Polskiego Stowarzyszenia Europa Języków i Kultur, koordynatorka Klas Frankofońskich oraz wicedyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej
- pan Michał Czernek - dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury
- pani Małgorzata Tkaczyk - wicedyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury
- pan Marcin Bienioszek - Dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie
- pan Piotr Łapa - Rzecznik Prasowego Urzędu Miejskiego w Pszczynie
- pan Andrzej Mróz - były Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach
- Dyrektorzy szkół z Klasami Frankofońskimi oraz nauczyciele języka francuskiego naszego regionu

Gośćmi Festiwalu oraz członkami jury byli:

- pani Renata Bugajska-Jucha - nauczycielka języka francuskiego, absolwentka Filologii Romańskiej Uniwersytetu Śląskiego;
- pani Maartje van Griensven - gość z Holandii, nauczycielka języka francuskiego w Liceum Jacob-Roelands w Boxtel;
- pani Anna Smołka - Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, członek Pszczyńskiego Zespołu Kameralnego Con Fuoco, nauczycielka muzyki;
- pan Bartosz Góra - muzyk, wokalista, producent muzyczny, członek kabaretu Łowcy Kropka B;

W wyniku obrad Jury wyłoniono zwycięzców:                                                                          

I miejsce zajęła uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Cieszynie - Martyna Owczarzy;                                 II miejsce zajęła uczennica Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Katowicach - Jadwiga Rał;
III miejsce zajęła uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie - Anna Rosmus; Wyróżnienia otrzymały Natalia Piekielny z II Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie Koźlu oraz Laura Borgieł z III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie.

Swoimi występami Festiwal uświetnili: uczniowie klasy 1b Szkoły Podstawowej nr 6 w Pszczynie, Małgorzata Czopek, Julia Zygmunt, Weronika Osińska oraz Justyna Wiera.

Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej zorganizowany został w Pszczynie już po raz dziesiąty. Język francuski na stałe zagościł w pszczyńskich szkołach, a uczniowie naszego miasta coraz chętniej się go uczą i jak widać posługują się nim zarówno w mowie, jak i śpiewaniu.

Gratulujemy uczniom odwagi, pomysłowości, talentu i życzymy dalszych sukcesów.

Pszczyński Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej